Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Информатичко општество


Користење на информатичко-комуникациски технологии во деловните субјекти, 2022 година

петок, 28 октомври 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2022 година, 99.1 % од деловните субјекти користеле
компјутер во својата работа.
Од деловните субјекти кои користат компјутер, пристап до интернет имале 95.1 %, а пристап преку фиксна конекција
89.0 % од деловните субјекти со десет или повеќе вработени.
Во однос на е-трговијата, 13.4 % од деловните субјекти со е-продажба примиле нарачки преку социјални мрежи, а
12.3 % од деловните субјекти примиле нарачки за стоки или услуги преку веб-продажба.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика