Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Информатичко општество


Користење на информатичко - комуникациски технологии во деловните субјекти, 2020

четврток, 19 ноември 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2020 година, 97.3 % од деловните субјекти користеле компјутер во својата работа.

Широкопојасен пристап на интернет преку фиксна конекција имале 91.6 % од деловните субјекти со десет или повеќе вработени.

Од вкупниот број на деловни субјекти, 54.5 % имале веб-страница или почетна страница.

Во однос на е-трговијата, 6.2 % од деловните субјекти со e-продажба примиле нарачки преку компјутерските мрежи, а 5.5 % од деловните субјекти примиле нарачки за стоки или услуги преку веб-продажба.

 


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: + 389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика