Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Паркиралишта и гаражи, 2011

среда, 23 мај 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2011 година, бројот на паркиралишта и гаражи, како објекти за паркирање, изнесува 93 со површина од 240 825 м2.


Според обработените податоци, 9 494 места за паркирање, со површина од 185 235 м2, се на отворен простор, 1 386 места за паркирање со површина од 26 960 м2 се во покриените гаражи , додека во катните гаражи има 1 069 места за паркирање со површина од 28 630 м2.


Со годишното истражување за паркиралишта и гаражи се опфатени 20 извештајни единици, а истражувањето за првпат се спроведе во 2007 година.


Со ова истражување се опфатени деловните субјекти за јавни паркиралишта во Скопје, Охрид, Струмица, Куманово, Тетово и Прилеп.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-661

е-пошта:  ljubica.damceska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика