Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Паркиралишта и гаражи, 2010

понеделник, 23 мај 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2010 година, бројот на паркиралишта и гаражи, како објекти за паркирање, изнесува 73, со површина од 183 294 м2.

Според обработените податоци, 8 508 места за паркирање, со површина од 161 334 м2 , се на отворен простор, додека во покриените гаражи има само 526 места за паркирање со површина од 10 060 м2.

Со годишното истражување за паркиралишта и гаражи се опфатени 8 извештајни единици, а истражувањето за првпат се спроведе во 2007 година.

Со ова истражување се опфатени деловните субјекти за јавни паркиралишта во Скопје, Охрид и Струмица.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-661

е-пошта:  ljubica.damceska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика