Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Бројот на местата за паркирање во Република Македонија во 2009 година изнесува 7850

четврток, 20 мај 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2009 година, бројот на паркиралишта и гаражи, како објекти за паркирање, изнесува 63, со површина од 155 080 м2.

Според обработените податоци, 7 280 места за паркирање, на површина од 143 360 м2, се на отворен простор, додека во покриените гаражи има само 570 места за паркирање со површина од 11 720 м2.

Со годишното истражување за паркиралишта и гаражи се опфатени 8 извештајни единици, а истражувањето првпат се спроведе во 2007 година.

Со истражувањето се опфатени деловните субјекти за јавни паркиралишта во Скопје и во Охрид.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-661

е-пошта:  ljubica.damceska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика