Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Паркиралишта и гаражи, 2017

петок, 27 април 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2017 година, бројот на паркиралишта и гаражи, како објекти
за паркирање, изнесува 195 со површина од 607 402 m2.
Според обработените податоци, 21 290 места за паркирање се на отворен простор, 2 184 места за паркирање има во
покриените гаражи, додека во катните гаражи има 6 197 места за паркирање.
Бројот на местата за паркирање на отворен простор на лицата со посебни потреби, во 2017 година, изнесува 459, во
покриените гаражи 53, додека бројот на местата за паркирање во катните гаражи изнесува 185.
Со ова истражување се опфатени деловните субјекти за јавни паркиралишта во Република Македонија и
паркиралиштата на општините.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика