Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Паркиралишта и гаражи, 2016

четврток, 27 април 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2016 година, бројот на паркиралишта и гаражи, како
објекти за паркирање, изнесува 254 со површина од 701 194 м2.


Според обработените податоци, 24 743 места за паркирање се на отворен простор, 3 905 места за паркирање
има во покриените гаражи , додека во катните гаражи има 4 966 места за паркирање.

Во споредба со 2015 година, бројот на паркиралишта и гаражи е зголемен за 1.2 %.

Во истиот период, бројот на местата за паркирање е зголемен за 9.5%: во покриените гаражи зголемувањето
изнесува 1.6%, додека во катните гаражи, бројот на местата за паркирање е зголемен за 2.5 %.

 
Во 2016 година, бројот на местата за паркирање на отворен простор за лицата со посебни потреби изнесува
488, во покриените гаражи 69, додека бројот на местата за паркирање за лицата со посебни потреби во катните
гаражи изнесува 59.

Со ова истражување се опфатени деловните субјекти за јавни паркиралишта во Република Македонија и
паркиралиштата на општините.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика