Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Паркиралишта и гаражи, 2015

четврток, 28 април 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2015 година, бројот на паркиралишта и гаражи, како
објекти за паркирање, изнесува 251, со површина од 718 255 m2.


Според обработените податоци, 22 591 место за паркирање се на отворен простор, 3 843 места за паркирање
има во покриените гаражи , додека во катните гаражи има 4 846 места за паркирање.


Во споредба со 2014 година, бројот на паркиралишта и гаражи е зголемен за 6.8%.


Во истиот период, бројот на местата за паркирање е зголемен за 20,1%, во покриените гаражи зголемувањето
изнесува 12.9%, додека во катните гаражи, бројот на местата за паркирње е зголемен за 34.9%.


Бројот на местата за паркирање на отворен простор за лицата со посебни потреби, во 2015 година, изнесува
412, во покриените гаражи 74, додека бројот на местата за паркирање во катните гаражи изнесува 53.


Со ова истражување се опфатени деловните субјекти за јавни паркиралишта во Република Македонија и
паркиралиштата на општините .


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика