Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Паркиралишта и гаражи, 2014

четврток, 21 мај 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2014 година, бројот на паркиралишта и гаражи, како
објекти за паркирање, изнесува 235 со површина од 640 293 m2.
Според обработените податоци, 18 809 места за паркирање се на отворен простор, 3 404 места за паркирање
има во покриените гаражи , додека во катните гаражи има 3 593 места за паркирање.Во споредба со 2013
година, бројот на паркиралишта и гаражи е зголемен за 20.5%.
Во истиот период, бројот на местата за паркирање е зголемен за 30,8%, во покриените гаражи зголемувањето
изнесува 33.9%, додека во катните гаражи, бројот на местата за паркирње е зголемен за 4.5%.
Бројот на местата за паркирање на отворен простор на лицата со посебни потреби во 2014 година, изнесува
384, во покриените гаражи 73, додека бројот на местата за паркирање во катните гаражи изнесува 33.
Со ова истражување се опфатени деловните субјекти за јавни паркиралишта во Република Македонија и
паркиралиштата на општините.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 661

е-пошта:  ljubica.damceska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика