Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Паркиралишта и гаражи, 2013

среда, 21 мај 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2013 година, бројот на паркиралишта и гаражи, како објекти за паркирање изнесува 195 со површина од 551 609 м2.
Според обработените податоци, 14 383 места за паркирање, со површина од 366 363 м2 се на отворен простор, 2 543 места за паркирање со површина од 72 995 м2 се во покриените гаражи, додека во катните гаражи има 3 437 места за паркирање со површина од 112 251 м2.
Со годишното истражување за паркиралишта и гаражи се опфатени 24 извештајни единици, а истражувањето за првпат се спроведе во 2007 година.
Со ова истражување се опфатени деловните субјекти за јавни паркиралишта во Република Македонија и паркиралиштата на општините .

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-661

е-пошта:  ljubica.damceska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика