Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Паркиралишта и гаражи, 2012

вторник, 21 мај 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2012 година, бројот на паркиралишта и гаражи, како
објекти за паркирање изнесува 164 со површина од 370 305 м2.


Според обработените податоци, 13 629 места за паркирање, со површина од 299 927 м2 се на отворен
простор, 1 496 места за паркирање со површина од 31 410 м2 се во покриените гаражи, додека во катните
гаражи има 1 349 места за паркирање со површина од 38 968 м2.


Со годишното истражување за паркиралишта и гаражи се опфатени 24 извештајни единици, а истражувањето
за првпат се спроведе во 2007 година.


Со ова истражување се опфатени деловните субјекти за јавни паркиралишта во Скопје, Охрид, Струмица,
Куманово, Тетово, Прилеп, Гостивар, Битола и Гевгелија.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-661

е-пошта:  ljubica.damceska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика