Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Такси-превоз на патници, 2011

петок, 29 јуни 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, со истражувањето за такси превоз се опфатени 2 209
патнички автомобили од 134 извештајни единици.


Со 2 209 патнички автомобили во 2011 година, се превезени вупно 32 116 000 патници, од кои 28 341 000 во
градскиот превоз, додека во меѓуградскиот превоз се превезени 3 775 000 патници.


Со истиот број на возила, се остварени вкупно 83 349 000 километри, од кои 74 276 000 во градскиот превоз,
додека во меѓуградскиот превоз се остварени 9 073 000 километри.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 661

е-пошта:  ljubica.damceska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика