Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Такси-превоз на патници, 2010

среда, 29 јуни 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, од истражувањето за такси-превоз се добиени податоци од 145 извештајни единици и тие се однесуваат на 2 468 патнички автомобили.

Со 2 468 патнички автомобили, во 2010 година се превезени 38.063.000 патници, во градскиот превоз 35.038.000, додека во меѓуградскиот превоз се превезени 3.025.000 патници.

Со истиот број возила, се остварени 67.519.000 километри, во градскиот превоз 60.223.000, додека во меѓуградскиот превоз се остварени 7.296.000 километри.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-661

е-пошта:  ljubica.damceska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика