Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Такси-превоз на патници, 2019

понеделник, 11 мај 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, со истражувањето за такси-превоз се опфатени 2 296 патнички
автомобили од 207 извештајни единици.

Во 2019 година, превезени се вкупно 39 072 000 патници, од кои 33 970 000 во градскиот превоз, додека во меѓуградскиот
превоз се превезени 5 102 000 патници.

Со истиот број возила се остварени вкупно 75 306 000 километри, од кои 65 715 000 во градскиот превоз, додека во
меѓуградскиот превоз се остварени 9 591 000 километри.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: + 389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика