Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Такси-превоз на патници, 2018

петок, 10 мај 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика, со истражувањето за такси-превоз се опфатени 2 342 патнички автомобили од 214 извештајни единици.

Во 2018 година, со 2 342 патнички автомобили се превезени вкупно 37 779 000 патници, од кои 31 373 000 во градскиот превоз, додека во меѓуградскиот превоз се превезени 6 406 000 патници.

Со истиот број возила се остварени вкупно 76 430 000 километри, од кои 65 374 000 во градскиот превоз, додека во меѓуградскиот превоз се остварени 11 056 000 километри.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика