Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


44 милиони патници во Република Македонија користеле такси превоз во 2009 година

среда, 30 јуни 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, со истражувањето се добиени податоци од 148 извештајни единици и тие се однесуваат на 2 497 патнички автомобили.

Со 2 497 патнички автомобили во 2009 година се превезени 43.685.000 патници и се остварени 119.398.000 километри.

Просечно, во текот на годината, секое такси возило поминало по 47.816 километри, а еден патник просечно е превезуван на растојание од 2,7 км.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-854

е-пошта:  ljubica.damceska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика