Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Такси-превоз на патници, 2017

петок, 11 мај 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, со истражувањето за такси-превоз се опфатени 2 496 патнички
автомобили од 217 извештајни единици.
Во 2017 година, со 2 496 патнички автомобили се превезени вкупно 31 182 000 патници, од кои 28 278 000 во градскиот
превоз, додека во меѓуградскиот превоз се превезени 2 904 000 патници.
Со истиот број возила се остварени вкупно 85 776 000 километри, од кои 72 401 000 во градскиот превоз, додека во
меѓуградскиот превоз се остварени 10 375 000 километри.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика