Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Такси-превоз на патници, 2016

четврток, 11 мај 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, со истражувањето за такси-превоз се опфатени 2 172
патнички автомобили од 211 извештајни единици.
Во 2016 година, со 2 172 патнички автомобили се превезени вкупно 27 621 000 патници, од кои 23 761 000 во
градскиот превоз, додека во меѓуградскиот превоз се превезени 3 860 000 патници.
Со истиот број на возила се остварени вкупно 61 817 000 километри од кои 51 759 000 во градскиот превоз,
додека во меѓуградскиот превоз се остварени 10 058 000 километри.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика