Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Такси-превоз на патници, 2015

среда, 11 мај 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, со истражувањето за такси-превоз се опфатени 2 414
патнички автомобили од 208 извештајни единици.
Во 2015 година, со 2 414 патнички автомобили се превезени вупно 25 855 000 патници, од кои 22 174 000 во
градскиот превоз, додека во меѓуградскиот превоз се превезени 3 681 000 патници.
Со истиот број на возила се остварени вкупно 77 384 000 километри од кои 62 623 000 во градскиот превоз,
додека во меѓуградскиот превоз се остварени 14 761 000 километри.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика