Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Такси-превоз на патници, 2014

вторник, 12 мај 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, со истражувањето за такси-превоз се опфатени 2 372
патнички автомобили од 178 извештајни единици.


Во 2014 година, со 2 372 патнички автомобили се превезени вупно 27 755 000 патници, од кои 24 321 000 во
градскиот превоз, додека во меѓуградскиот превоз се превезени 3 434 000 патници.


Со истиот број на возила се остварени вкупно 69 450 000 километри од кои 61 852 000 во градскиот превоз,
додека во меѓуградскиот превоз се остварени 7 598 000 километри.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 661

е-пошта:  ljubica.damceska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика