Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Такси-превоз на патници во 2023 година

среда, 15 мај 2024


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2023 година, превезени се 14 341 000 патници, од кои
12 749 000 во градскиот превоз, а во меѓуградскиот превоз се превезени 1 592 000 патници.
Со 1 556 патнички автомобили опфатени во истражувањето се изминати вкупно 55 793 000 километри, од кои
47 487 000 во градскиот превоз, додека во меѓуградскиот превоз се остварени 8 306 000 километри.
Податоците за такси-превозот се добиени од 227 извештајни единици.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика