Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Такси-превоз на патници во 2022 година

четврток, 11 мај 2023


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2022 година, превезени се 13 566 000 патници, од кои
12 557 000 во градскиот превоз, а во меѓуградскиот превоз се превезени 1 009 000 патници.
Со 1709 патнички автомобили опфатени во истражувањето се изминати вкупно 58 135 000 километри, од кои
52 044 000 во градскиот превоз, додека во меѓуградскиот превоз се остварени 6 091 000 километри.
Податоците за такси-превозот се добиени од 235 извештајни единици.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика