Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Такси-превоз на патници во 2021 година

среда, 11 мај 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2021 година, превезени се 19 755 000 патници, од кои
18 213 000 во градскиот превоз, а во меѓуградскиот превоз се превезени 1 542 000 патници.
Со 2 109 патнички автомобили опфатени во истражувањето се изминати вкупно 68 982 000 километри, од кои
62 749 000 во градскиот превоз, додека во меѓуградскиот превоз се остварени 6 233 000 километри.
Податоците за такси-превозот се добиени од 245 извештајни единици.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика