Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Такси-превоз на патници, 2013

понеделник, 12 мај 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, со истражувањето за такси-превоз се опфатени 2 531 патнички автомобили од 187 извештајни единици.
Во 2013 година, со 2 531 патнички автомобил се превезени вкупно 32 906 000 патници, од кои 30 508 000 во градскиот превоз, додека во меѓуградскиот превоз се превезени 2 398 000 патници.
Со истиот број на возила се остварени вкупно 72 749 000 километри, од кои 64 738 000 во градскиот превоз , додека во меѓуградскиот превоз се остварени 8 011 000 километри.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 661

е-пошта:  ljubica.damceska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика