Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Такси-превоз на патници, 2012

петок, 10 мај 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, со истражувањето за такси превоз се опфатени 2 494
патнички автомобили од 114 извештајни единици.
Во 2012 година, со 2 494 патнички автомобили се превезени вкупно 40 413 000 патници, од кои 38 257 000 во
градскиот превоз, додека во меѓуградскиот превоз се превезени 2 156 000 патници.
Со истиот број на возила се поминати вкупно 74 394 000 километри, од кои 66 911 000 во градскиот превоз,
додека во меѓуградскиот превоз се поминати 7 483 000 километри.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 661

е-пошта:  ljubica.damceska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика