Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Превезени патници и стоки во третото тримесечје од 2012 година

петок, 30 ноември 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, во третото тримесечје од 2012 година, во патниот
патнички превоз бројот на превезените патници изнесува 3 804 000, во железничкиот превоз 244 000, во
градско-приградскиот превоз 13 743 000, додека бројот на превезените патници во воздухопловниот превоз
изнесува 306 512.


Во истиот период, во споредба со третото тримесечје од 2011 година, количеството на превезената стока во
товарниот патен превоз е зголемено за 25.4%, во воздухопловниот превоз е намалено за 5.2%, додека во
железничкиот превоз намалувањето изнесува 15.1%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 661

е-пошта:  ljubica.damceska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика