Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Превезени патници и стоки во првото тримесечје од 2012 година

четврток, 31 мај 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од 2012 година, во патниот
патнички превоз, бројот на превезените патници изнесува 3 571 000, во железничкиот превоз 288 000, во
градско-приградскиот превоз 17 231 000, додека бројот на превезените патници во воздухопловниот превоз
изнесува 170 228.
Во истиот период, во споредба со првото тримесечје од 2011 година, количеството на превезената стока во
товарниот патен превоз е намалено за 48.3%, во воздухопловниот превоз за 10.4%, додека во железничкиот
превоз намалувањето изнесува 10.8%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 661

е-пошта:  ljubica.damceska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика