Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Превезени патници и стоки во третото тримесечје од 2011 година

среда, 30 ноември 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, во третото тримесечје од 2011 година, во патниот патнички превоз бројот на превезените патници изнесува 3 841 000, во железничкиот превоз 352 000, во градско-приградскиот превоз 13 585 000, додека бројот на превезените патници во воздухопловниот превоз изнесува 298 550.


Во истиот период, во споредба со третото тримесечје од 2010 година, количеството на превезената стока во товарниот патен превоз е намалено за 33.6%, во железничкиот превоз за 14.3%, додека во воздухопловниот превоз зголемувањето изнесува 6.3%.


  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 661

е-пошта:  ljubica.damceska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика