Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Превезени патници и стоки во второто тримесечје од 2011 година

среда, 31 август 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, во второто тримесечје од 2011 година, во патниот патнички превоз бројот на превезените патници изнесува 3 992 000, во железничкиот превоз 377 000, во градско-приградскиот превоз 16 429 000, додека бројот на превезените патници во воздухопловниот превоз изнесува 197 046.
 
Во истиот период, во споредба со второто тримесечје од 2010 година, количеството на превезената стока во товарниот патен превоз е намалено за 27.4%, во железничкиот превоз за 22.8%, додека во воздухопловниот превоз зголемувањето изнесува 3.9%.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 661

е-пошта:  ljubica.damceska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика