Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Превезени патници и стоки во првото тримесечје од 2011 година

вторник, 31 мај 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од 2011 година, во патниот патнички превоз бројот на превезените патници изнесува 3 768 000, во железничкиот превоз 337 000, во градско-приградскиот превоз 17 106 000, додека бројот на превезените патници во воздухопловниот превоз изнесува 137 498.

Во истиот период, во споредба со првото тримесечје од 2010 година, количеството на превезената стока во товарниот патен превоз е зголемено за 70.7%, во воздухопловниот превоз за 12.6%, додека во железничкиот превоз намалувањето изнесува 2.0%.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 661

е-пошта:  ljubica.damceska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика