Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Превезени патници и стоки во четвртото тримесечје од 2019 година

понеделник, 24 февруари 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, во четвртото  тримесечје од 2019 година, во патниот патнички превоз бројот на превезените патници изнесува 1 605 илјади, во градско-приградскиот превоз 19 191 илјада, во железничкиот превоз 148 илјади, додека бројот на превезените патници во воздухопловниот превоз изнесува 623 546.

Во четвртото  тримесечје од 2019 година, во споредба со четвртото тримесечје од 2018 година, количеството на превезената стока во товарниот патен превоз е зголемено за 19.3 %, во железничкиот превоз е зголеменo за 50.0 %, додека во воздухопловниот превоз е намаленo за 10.1 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика