Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Превезени патници и стоки во третото тримесечје од 2019 година

четврток, 21 ноември 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика, во третото тримесечје од 2019 година, во однос на истото тримесечје од 2018 година, во патниот патнички превоз бројот на превезените патници е намален за 24.9 %, во градско-приградскиот превоз е зголемен за 6.1 %, во железничкиот превоз останува ист, додека бројот на превезените патници во воздухопловниот превоз е зголемен за 13.5 %.

Во однос на второто тримесечје од 2019 година, бројот на превезените патници во патничкиот превоз е намален за 5.5 %, во градско-приградскиот превоз е намален за 14.1 %, во железничкиот превоз за 15.6 %, додека во воздухопловниот превоз е зголемен за 29.8 %.

Во третото тримесечје од 2019 година, во споредба со третото тримесечје од 2018 година, количеството на превезената стока во товарниот патен превоз е зголемено за 9.4 %, во воздухопловниот превоз е намаленo за 22.5 %, додека во железничкиот превоз е намаленo за 3.2 %.

Во однос на второто тримесечје од 2019 година, количеството на превезената стока во товарниот патен превоз е зголемено за 11.8 %, во воздухопловниот превоз е намалено за 19.8 %, додека во железничкиот превоз е намалено за 14.5 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 23295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика