Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Превезени патници и стоки во второто тримесечје од 2019 година

вторник, 27 август 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика, во второто тримесечје од 2019 година, во однос на истото тримесечје од 2018 година, во патниот патнички превоз бројот на превезените патници е намален за 20.3 %, во градско-приградскиот превоз е намален за 1.8 %, во железничкиот превоз е намален за 0.7 %, додека бројот на превезените патници во воздухопловниот превоз е зголемен за 15.1 %.

Во однос на првото тримесечје од 2019 година, бројот на превезените патници во патниот патнички превоз е зголемен за 11.7 %, во градско-приградскиот превоз за 1.3 %, во железничкиот превоз за 13.1 %, додека во воздухопловниот превоз е зголемен за 41.5 %.

Во второто тримесечје од 2019 година, во споредба со второто тримесечје од 2018 година, количеството на превезената стока во товарниот патен превоз е намалено за 17.9 %, во железничкиот превоз е зголемено за 2.9 %, а во воздухопловниот превоз за 62.4 %.

Во однос на првото тримесечје од 2019 година, количеството на превезената стока во товарниот патен превоз е зголемено за 4.4 %, во железничкиот превоз е зголемено за 13.5 %, а во воздухопловниот превоз за 72.8 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 23295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика