Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Превезени патници и стоки во четвртото тримесечје од 2010 година

среда, 02 март 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, во четвртото тримесечје од 2010 година, во патниот патнички превоз бројот на превезените патници изнесува 3 775 000, во железничкиот превоз 389 000, во градско-приградскиот превоз 18 492 000, додека бројот на превезените патници во воздухопловниот превоз изнесува 166 888.

Во истиот период, споредено со четвртото тримесечје од 2009 година, количеството на превезената стока во товарниот патен превоз е намалено за 25.5%, во железничкиот превоз за 10.5%, додека во воздухопловниот превоз е зголемено за 6.8%.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 661

е-пошта:  ljubica.damceska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика