Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Превезени патници и стоки во првото тримесечје од 2019 година

четврток, 30 мај 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од 2019 година, во однос на истото тримесечје од 2018 година, во патниот патнички превоз бројот на превезените патници е намален за 26.7 %, во градско-приградскиот превоз е зголемен за 1.6 %, во железничкиот превоз е намален за 1.5 %, додека бројот на превезените патници во воздухопловниот превоз е зголемен за 7.7 %.

Во однос на четвртото тримесечје од 2018 година, бројот на превезените патници во патниот патнички превоз е намален за 27.6 %, во градско-приградскиот превоз е намален за 5.6 %, во железничкиот превоз за 5.1 %, додека во воздухопловниот превоз е намален 7.6 %.

Во првото тримесечје од 2019 година, во споредба со првото тримесечје од 2018 година, количеството на превезената стока во товарниот патен превоз е намалено за 4.0 %, во железничкиот превоз е зголемено за 2.8 %, додека во воздухопловниот превоз зголемувањето изнесува 4.2 %.

Во однос на четвртото тримесечје од 2018 година, количеството на превезената стока во товарниот патен превоз е зголемено за 3.8 %, во железничкиот превоз е зголемено за 36.9 %, додека во воздухопловниот превоз намалувањето изнесува за 18.5 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика