Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Превезени патници и стоки во третото тримесечје од 2010 година

среда, 01 декември 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, во третото тримесечје од 2010 година, во железничкиот превоз бројот на превезените патници изнесува 379 000, во градско-приградскиот превоз 13 001 000, додека бројот на превезените патници во воздухопловниот превоз изнесува 253 365.

Во истиот период количеството на превезената стока во товарниот патен превоз е зголемено за 15.9%, во железничкиот превоз за 5.8%, додека во воздухопловниот превоз зголемувањето изнесува 14.0%.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-854

е-пошта:  ljubica.damceska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика