Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Бројот на превезените патници во патниот патнички превоз во второто тримесечје од 2010 година, во однос на истиот период од 2009 година, е зголемен за 16.9 %

понеделник, 06 септември 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, во второто тримесечје од 2010 година во железничкиот превоз бројот на превезените патници изнесува 398 000, во градско-приградскиот превоз 15 907 000, додека бројот на превезените патници во воздухопловниот превоз изнесува 171 687.

Во истиот период количеството на превезената стока во товарниот патен превоз е зголемено за 7.1%, во железничкиот превоз за 25.3%, додека во воздухопловниот превоз зголемувањето изнесува 10.4%.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-854

е-пошта:  ljubica.damceska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика