Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Бројот на превезените патници во воздухопловниот превоз во првото тримесечје од 2010 година, во однос на истиот период од 2009 година, зголемен за 10.8 %

петок, 28 мај 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од 2010 година, во однос на истиот период од 2009 година, во патниот патнички превоз бројот на превезените патници изнесува 2 892 000, во градско-приградскиот превоз 16 720 000, додека бројот на превезените патници во железничкиот превоз изнесува 346 000.

Во истиот период, количеството на превезената стока во товарниот патен превоз е зголемено за 32.0%, во железничкиот превоз за 7.8%, додека во воздухопловниот превоз е забележано намалување од 22.8%.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел:

е-пошта:  +389 2 3295-854 
  
© Државен завод за статистика