Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Превезени патници и стоки во првото тримесечје од 2018 година

понеделник, 28 мај 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од 2018 година, во однос на истото
тримесечје од 2017 година, во патниот патнички превоз, бројот на превезените патници е зголемен за 21.7 %, во
градско-приградскиот превоз е намален за 3.3 %, во воздухопловниот превоз е зголемен за 21.3 %, додека бројот на
превезените патници во железничкиот превоз е зголемен за 29.4 %.
Во однос на четвртото тримесечје од 2017 година, бројот на превезените патници во патниот патнички превоз е
зголемен за 11.0 %, во градско-приградскиот превоз е намален за 5.9 %, во железничкиот превоз за 7.0 %, додека во
воздухопловниот превоз намалувањето изнесува 6.7 %.
Во првото тримесечје од 2018 година, во споредба со првото тримесечје од 2017 година, количеството на превезената
стока во товарниот патен превоз е зголемено за 20.0 %, во железничкиот превоз за 40.6 %, додека во воздухопловниот
превоз зголемувањето изнесува 10.3 %.
Во однос на четвртото тримесечје од 2017 година, количеството на превезената стока во товарниот патен превоз е
зголемено за 31.6 %, во железничкиот превоз е намалено за 1.4 %, додека во воздухопловниот превоз намалувањето
изнесува 15.5 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика