Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Превезени патници и стоки во третото тримесечје од 2017 година

петок, 24 ноември 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, во третото тримесечје од 2017 година, во однос на
истото тримесечје од 2016 година, во патниот патнички превоз бројот на превезените патници е зголемен за
11.8%, во градско-приградскиот превоз е намален за 5.5%, во железничкиот превоз за 23.6%, додека бројот на
превезените патници во воздухопловниот превоз е зголемен за 19.5%.


Во однос на второто тримесечје од 2017 година бројот на превезените патници во патничкиот превоз е намален
за 0.7%, во градско-приградскиот превоз за 21.1%, во железничкиот превоз за 3.1%, додека во воздухопловниот
превоз е зголемен 39.4%.


Во третото тримесечје од 2017 година, во споредба со третото тримесечје од 2016 година, количеството на
превезената стока во товарниот патен превоз е намалено за 5.2%, во воздухопловниот превоз за 10.2%, додека
во железничкиот превоз е зголемено за 1.4%.


Во однос на второто тримесечје од 2017 година, количеството на превезената стока во товарниот патен превоз е
намалено за 21.5%, во воздухопловниот превоз за 7.6%, додека во железничкиот превоз е намалено за 21.1%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика