Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Превезени патници и стоки во четвртото тримесечје од 2016 година

четврток, 02 март 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, во четвртото тримесечје од 2016 година, во однос на
истото тримесечје од 2015 година, во патниот патнички превоз, бројот на превезените патници е намален за
5.2%, во градско-приградскиот превоз за 8.4%, во железничкиот превоз за 54.0%, додека бројот на превезените
патници во воздухопловниот превоз е зголемен за 9.4%.


Во однос на третото тримесечје од 2016 година, бројот на превезените патници во градско-приградскиот
превоз е зголемен за 28.3%, во патничкиот превоз е намален за 1.7%, во железничкиот превоз за 1.8%, додека
во воздухопловниот превоз намалувањето изнесува 28.0%.


Во четвртото тримесечје од 2016 година, во споредба со четвртото тримесечје од 2015 година, количеството
на превезената стока во товарниот патен превоз е зголемено за 9.1%, во железничкиот превоз е намалено за
2.1%, додека во воздухопловниот превоз намалувањето изнесува 7.8 %.


Во однос на третото тримесечје од 2016 година, количеството на превезената стока во товарниот патен превоз
е намалено за 36.7%, во воздухопловниот превоз за 14.0%, додека во железничкиот превоз е зголемено за
5.6%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика