Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Превезени патници и стоки во четвртото тримесечје од 2015 година

петок, 04 март 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, во четвртото тримесечје од 2015 година, во патниот
патнички превоз бројот на превезените патници изнесува 1 927 000, во железничкиот превоз 352 000, во
градско-приградскиот превоз 22 433 000, додека бројот на превезените патници во воздухопловниот превоз
изнесува 375 600.
Во истиот период, во споредба со четвртото тримесечје од 2014 година, количеството на превезената стока
во товарниот патен превоз е зголемено за 39.7%, во железничкиот превоз е намалено за 32.0%, додека во
воздухопловниот превоз намалувањето изнесува 10.3%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 661

е-пошта:  ljubica.damceska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика