Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Превезени патници и стоки во второто тримесечје од 2015 година

четврток, 27 август 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, во второто тримесечје од 2015 година, во патниот
патнички превоз, бројот на превезените патници изнесува 1 898 000, во железничкиот превоз 205 000, во
градско-приградскиот превоз 21 270 000, додека бројот на превезените патници во воздухопловниот превоз
изнесува 366 150.
Во истиот период, во споредба со второто тримесечје од 2014 година, количеството на превезената стока во
товарниот патен превоз е намалено за 9.6%, во железничкиот превоз за 36.0%, додека во воздухопловниот
превоз намалувањето изнесува 14.8%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 661

е-пошта:  ljubica.damceska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика