Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Превезени патници и стоки во првото тримесечје од 2015 година

четврток, 28 мај 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од 2015 година, во патниот патнички
национален и меѓународен превоз бројот на превезените патници изнесува 2 090 000, во железничкиот превоз
156 000, во градско-приградскиот превоз 19 987 000, додека бројот на превезените патници во воздухопловниот
превоз изнесува 268 046.


Во истиот период, во споредба со првото тримесечје од 2014 година, количеството на превезената стока во
товарниот патен превоз е зголемено за 14.3%, во воздухопловниот превоз е намалено за 19.4%, додека во
железничкиот превоз намалувањето изнесува 19.6%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 661

е-пошта:  ljubica.damceska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика