Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Превезени патници и стоки во четвртото тримесечје од 2014 година

четврток, 05 март 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, во четвртото тримесечје од 2014 година, во патниот
патнички превоз бројот на превезените патници изнесува 2 813 000, во железничкиот превоз 222 000, во
градско-приградскиот превоз 22 919 000, додека бројот на превезените патници во воздухопловниот превоз
изнесува 289 175.


Во истиот период, во споредба со четвртото тримесечје од 2013 година, количеството на превезената стока
во товарниот патен превоз е намалено за 14.2%, во железничкиот превоз е намалено за 2.2%, додека во
воздухопловниот превоз зголемувањето изнесува 18.6%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 661

е-пошта:  ljubica.damceska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика