Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Превезени патници и стоки во третото тримесечје од 2014 година

петок, 28 ноември 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, во третото тримесечје од 2014 година, во патниот
патнички превоз бројот на превезените патници изнесува 1 929 000, во железничкиот превоз 208 000, во
градско-приградскиот превоз 19 669 000, додека бројот на превезените патници во воздухопловниот превоз
изнесува 428 284.
Во истиот период, во споредба со третото тримесечје од 2013 година, количеството на превезената стока во
товарниот патен превоз е зголемено за 13.2%, во железничкиот превоз за 21.3%, додека во воздухопловниот
превоз зголемувањето изнесува 96.4%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 761

е-пошта:  ljubica.damceska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика