Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Превезени патници и стоки во второто тримесечје од 2014 година

петок, 29 август 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, во второто тримесечје од 2014 година, во патниот
патнички превоз бројот на превезените патници изнесува 1 711 000, во железничкиот превоз 191 000, во
градско-приградскиот превоз 22 000 000, додека бројот на превезените патници во воздухопловниот превоз
изнесува 349 626.
Во истиот период, во споредба со второто тримесечје од 2013 година, количеството на превезената стока во
товарниот патен превоз е намалено за 1.6%, во железничкиот превоз за 2.4%, додека во воздухопловниот
превоз зголемувањето изнесува 15.8%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 761

е-пошта:  ljubica.damceska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика