Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Превезени патници и стоки во четвртото тримесечје од 2022 година

петок, 24 февруари 2023


Според податоците на Државниот завод за статистика, во четвртото  тримесечје од 2022 година, во патниот патнички превоз бројот на превезените патници изнесува 939 илјади, во градско-приградскиот превоз 11 825 илјади, во железничкиот превоз 131 илјадa, додека бројот на превезените патници во воздухопловниот превоз изнесува 559 095.

Во четвртото тримесечје од 2022 година, во споредба со четвртото тримесечје од 2021 година, количеството на превезената стока во товарниот патен превоз е зголемено за 20.7 %, во железничкиот превоз е намаленo за 28.5 %, додека во воздухопловниот превоз е намалено за 3.5 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика