Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Превезени патници и стоки во третото тримесечје од 2022 година

петок, 18 ноември 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, во третото тримесечје од 2022 година, во патниот патнички превоз бројот на превезените патници изнесува 866 илјади, во градско-приградскиот превоз 9 530 илјади, во железничкиот превоз 108 илјади, додека бројот на превезените патници во воздухопловниот превоз изнесува 859 466.

Во третото  тримесечје од 2022 година, во споредба со третото тримесечје од 2021 година, количеството на превезената стока во товарниот патен превоз е зголемено за 11.8 %, во железничкиот превоз е намалено за 39.7 %, додека во воздухопловниот превоз е намалено за 34.3 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика