Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Превезени патници и стоки во второто тримесечје од 2022 година

четврток, 25 август 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, во второто тримесечје од 2022 година, во патниот патнички
превоз бројот на превезените патници изнесува 893 илјади, во градско-приградскиот превоз 10 574 илјади, во
железничкиот превоз 105 илјади, додека бројот на превезените патници во воздухопловниот превоз изнесува 598 792.
 
Во второто тримесечје од 2022 година, во споредба со второто тримесечје од 2021 година, количеството на
превезената стока во товарниот патен превоз е намалено за 3.3 %, во железничкиот превоз е намалено за 28.5 %,
додека во воздухопловниот превоз е намалено за 15.6 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика